Kärpät saapuu Stadiin

HIFK-Kärpät klo 18.30. Ovet auki tuntia aiemmin.

HIFK pelaa tänään viikon ensimmäisen matsinsa, kun Oulun Kärpät saapuu Stadiin. Ottelu alkaa klo 18.30, hallin ovet ja ravintolapalvelut avataan tuntia aiemmin klo 17.30.

Keskiviikon otteluisäntä Pihlajalinna tuo hallin A-B-kulmaukseen promopisteen. Pisteeltä saat infoa Pihlajalinna bonuksesta, johon liittymällä lääkärikäyntisi tukevat HIFK:n junioritoimintaa. Pihlajalinna järjestää pisteellä arvonnan bonukseen liittyneiden kesken, jossa palkintona on miehen tai naisen terveyspaketti Pihlajalinnassa.

Osta liput matsiin Ticketmasterista!

Seuraa heitä

HIFK:n viidessä kauden ensimmäisessä ottelussa maalinteossa on onnistunut yhteensä seitsemän pelaajaa. Hyökkääjät Eetu Liukas on osunut neljästi ja Niko Huuhtanen kolmesti. Kapteeni Iiro Pakarinen on tehnyt kaksi maalia.

Kärpillä samalla otannalla maalinteossa on onnistunut kahdeksan eri pelaajaa. Hyökkääjät Andreas Okany, Samuli Ratinen, Henrik Törnqvist ja Wiktor Nilsson ovat kaikki tehneet kaksi maalia mieheen. HIFK:stakin tutut hyökkääjät Eetu Koivistoinen on merkkauttanut tehot 1+1 ja Roni Hirvonen 0+2.

HIFK:N KOKOONPANO:

MAALIVAHDIT
60 Hugo Alnefelt
31 Tim Juel (varalla)

HYÖKKÄÄJÄT
72 Eetu Liukas ”A” – 77 Jake Leschyshyn – 43 Vincent Marleau
71 Daniel Mäkiaho – 81 Iiro Pakarinen ”C” – 88 Niko Huuhtanen ”A”
93 Lassi Vanhatalo – 12 Atte Joki – 19 Ottoville Leppänen
54 Jere Somervuori – 18 Anttoni Uronen – 42 Lauri Sinivuori

PUOLUSTAJAT
25 Linus Nässen – 27 Jesper Ahlroth
83 David Němeček – 28 Lukas Pilö
11 Ilari Melart – 13 Verneri Arkko
37 Ossi Sippola – 67 Kasper Puutio

Edit klo 13.44: Tim Juel on saanut peliluvan ja starttaa illan otteluun varamaalivahtina.

Loukkaantuneet/sairastuneet ja arvio paluusta: Tim Juel (day-to-day), Saku Salmela (paluu viikolla 42), Aron Kiviharju (paluu lokakuussa), Sebastian Repo (paluu marraskuussa)

HIFK tiedottaa runkosarjan aikana loukkaantumisista pääsääntöisesti ottelupäivänä kokoonpanon julkistuksen yhteydessä. Liigan, pelaajayhdistyksen ja tietosuojavaltuutetun yhdessä laatimien sääntöjen mukaisesti pelaajien terveyteen liittyviä tietoja ei kerrota julkisuuteen. Pelaajien poissaoloista kerrotaan sen hetken arvioitu paluu aikataulu. Arvio saattaa muuttua toipumisaikana ja kulloinkin ilmoitetaan sen hetkinen tilanne.

2.mv 41 N. Rubin
31
E. Koivistoinen
27
S. Ratinen
21
A. Matinmikko
25
A. Paaso
93
M. Kantner
32
V. Vedenpää
2.mv 41 N. Rubin
73
E. Erholtz
82
E. Päkkilä
33
R. Hirvonen
9
K. Soini
26
J. Tichacek
32
V. Vedenpää
2.mv 41 N. Rubin
2
R. Rissanen
16
A. Okany
4
V. Ruotsalainen
62
W. Nilsson
11
H. Törnqvist
32
V. Vedenpää
2.mv 41 N. Rubin
61
T. Salmela
59
J. Hermonen
8
T. Tieksola
18
A. Antti-Roiko
80
M. Korpimäki
32
V. Vedenpää

Tapahtumat

Live
Ladataan...
Rangaistusminuutit
8
 
6
 
Laukaukset
39
 
48
 
Torjunnat
24
 
15
 
Aloitus­voitot
20
 
32
 
Kiekon­hallinta %
45.4
 
54.6
 
Yv-maalit
1
 
1
 
  Rangaistus­minuutit Laukaukset Torjunnat Aloitus­voitot Kiekon­hallinta % Yv-maalit
8
 
39
 
24
 
20
 
45.4
 
1
 
6
 
48
 
15
 
32
 
54.6
 
1
 

Pyötäkirja

# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
81Iiro Pakarinen0002115.80001--7353724
19Ottoville Leppänen0000016.20001--03431
93Lassi Vanhatalo0112016.50001--03501
71Daniel Mäkiaho1010115.600052003819
88Niko Huuhtanen0000116.10003--03760
72Eetu Liukas0000117.80001--04044
42Lauri Sinivuori0000010.40000--02372
12Atte Joki0000013.70003--541.673063
54Jere Somervuori011009.40001--02209
18Anttoni Uronen0000011.20001--1202849
43Vincent Marleau2020117.710145004175
77Jake Leschyshyn00001190005--746.674674
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
11Ilari Melart0000016.50003--03490
27Jesper Ahlroth0220218.90003--03806
13Verneri Arkko0002014.30000--03036
83David Nemecek0000118.10003--03981
25Linus Nässen0220116.10003--03342
28Lukas Pilö0000017.70000--04035
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
60Hugo Alnefelt24196000059.8
31Tim Juel000000--
# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
31Eetu Koivistoinen0000-218.90003--1571.434242.78
59Julius Hermonen00000110001--02782.62
27Samuli Ratinen0000-1180002--04325.36
73Eemil Erholtz0000-118.30007--03921.81
82Eetu Päkkilä0002020.70003--04758.22
33Roni Hirvonen1010-118.51005201164.714172.95
16Andreas Okany0000011.80000--1502953.82
18Aleksi Antti-Roiko0000011.50002--02675.09
80Maxim Korpimäki0002012.10002--444.443074.04
93Matyas Kantner0000-218.30003--04141.95
62Wiktor Nilsson011208.50000--01965.39
11Henrik Törnqvist0000-113.30000--133.333264.37
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
2Rasmus Rissanen0000019.70002--03961.68
21Aleksi Matinmikko0000-121.80008--04537.76
25Arttu Paaso0000-114.20000--02984.42
9Kasper Soini0000014.60003--03348.44
4Veeti Ruotsalainen000008.80001--01999.1
26Jiri Tichacek0110-117.60005--03766.76
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
32Visa Vedenpää15288.24000059.2
41Niklas Rubin000000--

Alumnien tähdet

Kolme pinnaa Kärpiltä

HIFK – Kärpät 3–1 (1-0, 1-1, 1-0)

HIFK pelasi keskiviikkoiltana viikon ensimmäisen kolmesta matsistaan. Oulun Kärpät kaatui Nordiksella lukemin 3–1. Ruotsalaisveskari Hugo Alnefelt torjui 24 kertaa ja kanadalaistykki Vincent Marleu viimeisteli kaksi maalia. Täydet pinnat jäivät siis Nordikselle.

HIFK pelaa seuraavan matsin perjantaina himassa, kun sarjaa puhtaalla pelillä johtava JYP saapuu vierailulle. Osta liput matsiin Tiecketmasterista!

HIFK:n pistemiehet:

Vincent Marleau 2+0=2
Jesper Ahlroth 0+2=2
Linus Nässen 0+2=2
Daniel Mäkiaho 1+0=1
Jere Somervuori 0+1=1
Lassi Vanhatalo 0+1=1

Ottelukooste

Lehdistötilaisuus