HIFK vahvistaa hyökkäystään, kun 26-vuotias Sampo Ranta liittyy joukkueen vahvuuteen loppukauden mittaisella sopimuksella. Pohjois-Amerikassa pitkän uran juniori- ja ammattilaissarjoissa tehnyt hyökkääjä on pelannut myös NHL:ssä. Ruotsin pääsarjassa SHL:ssä 189-senttinen ja 88-kiloinen Ranta on osoittanut tehokkuutensa kirjauttamalla parhaalla kaudellaan 31 tehopistettä.
”Sampo tuo joukkueeseen jalkoja, luonnetta sekä pitkän kokemuksen Pohjois-Amerikasta,” urheilujohtaja Janne Laukkanen kertoo.
”Sampon vahvuuksia ovat luistelu, fyysisyys ja urheilullisuus. Hänellä on myös paljon maalintekopotentiaalia. Sampo tuo mukanaan kilpailua pelipaikoista ja kokemuksen kautta roolimallia periksiantamattomuudesta.”
Ranta saapui tiistaiaamuna Helsinkiin ja liittyi heti joukkueen vahvuuteen. Pelaajan näkökulmasta muutto Ruotsista Suomeen tapahtui nopeasti.
"Tuli nopeasti, mutta valinta oli lopulta helppo. Näin ison mahdollisuuden tässä. Tottakai haluan tulla tänne auttamaan joukkuetta," Ranta kertoo saavuttuaan joukkueen tiloihin.
Naantalissa syntynyt Ranta on kulkenut urallaan määrätietoisesti kohti kansainvälistä huipputasoa. Hän siirtyi jo nuorena Pohjois-Amerikkaan ja pelasi Yhdysvalloissa USHL-junioriliigassa ennen siirtymistään Minnesotan yliopistojoukkueeseen. Raamikas hyökkääjä on pelannut myös Suomen juniorimaajoukkueputken läpi. Yliopistosarja NCAA:ssa Ranta pelasi kolme kautta. Kaudella 2020–2021 hän iski Minnesotan yliopistossa 31 tehopistettä 31 otteluun ja vakuutti NHL-paikan arvoisesti.
Colorado Avalanche varasi Rannan vuoden 2018 varaustilaisuudessa kolmannella kierroksella numerolla 78. Toistaiseksi NHL-otteluita miehelle on kirjattu 16. Coloradon farmijoukkueessa Eaglesissa AHL-matseja on kertynyt 122 (23+22=45).
"Olen luisteluvoimainen hyökkääjä. Hyökkäyspäässä on ehdottomasti omat vahvuuteni. Pystyn luomaan peliä ympärilläni, mutta myös särmä, terävyys ja kovuus kuuluvat peliini. En kaihda pieniä välejä tai fyysistä pelaamista."
Edelliset kolme kautta Ranta on pelannut Ruotsin pääsarja SHL:ssa MoDon ja Örebron riveissä. Hyökkääjä viimeisteli ensimmäisellä SHL-kaudellaan 50 runkosarjaottelussa 17 maalia ja 14 syöttöpistettä eli yhteensä 31 tehopistettä. Yhteensä SHL-otteluita Rannalla on vyöllään 127 (31+33=64).
"Viime kausi oli hankala, mutta nyt haluan päästä takaisin omalle parhaalle tasolleni. HIFK on ehdottomasti paras paikka minulle tähän kohtaan. Nälkä on kova tehdä tästä hyvä juttu itselleni, mutta tietysti koko joukkueelle."
Nuori ruotsalaisvahti paikkaamaan tolppien väliin
Ruotsalaismaalivahti Olof Glifford tulee kuukauden mittaisella lainasopimuksella SHL-seura HV71:stä paikkaamaan HIFK:n maalivahtivajetta. Joukkueen veskareista Tim Juelin odotetaan toipuvan marraskuun aikana loukkaantumisestaan. Hugo Alnefeltin tilannetta seurataan päivä kerrallaan.
21-vuotias Glifford on HV71:n omia kasvatteja. NHL-joukkue Florida Panthersin vuonna 2023 varaama maalivahti on pelannut 18 SHL-ottelua sekä 29 matsia Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Allsvenskanissa.
”Kyseessä on nuori lupaava maalivahti. Olof on pystynyt pelaamaan hyvällä tasolla sekä SHL:ssa että Allsvenskanissa. Olemme tosi tyytyväisiä, että saadaan hänet mukaan ja hänestä on takuulla apua tähän tilanteeseen,” maalivahtivalmentaja Riku Helenius avaa.

