Sarjakärki saapuu Stadiin

Perjantaina 25.9. HIFK kohtaa puhtaalla pelillä sarjaa johtavan JYPin Nordiksella klo 18.30 alkavassa ottelussa. Perjantain matsissa fanit valtaavat koko B-päädyn, kun fanikulma levittäytyy koko päädyn mittaiseksi seisomakatsomoksi.

Osta liput matsiin Ticketmasterista!

Saavu ajoissa mestoille!

Kaikkia punaiseen pukeutuvia faneja huomioidaan myös ennen ottelua Red Out Fridayn merkeissä. Kaikki punaiseen pukeutuvat Nordiksen asiakkaat pääsevät kiinni ravintolaetuihin klo 17.00-18.30 välisen ajan tai niin pitkään, kun tuotteita riittää.

Kaikkia etutuotteita tarjolla rajattu määrä.

Samoilla mennään!

Keskiviikkona Kärpät kaatui Nordiksella lukemin 3–1 ja joukkue lähtee perjantaihin muuttumattomilla ketjukoostumuksilta. Ainoa muutos on aloittava maalivahti, kun Tim Juel starttaa peliin JYPiä vastaan.

HIFK:N KOKOONPANO:

MAALIVAHDIT
31 Tim Juel
60 Hugo Alnefelt (varalla)

HYÖKKÄÄJÄT
72 Eetu Liukas ”A” – 77 Jake Leschyshyn – 43 Vincent Marleau
71 Daniel Mäkiaho – 81 Iiro Pakarinen ”C” – 88 Niko Huuhtanen ”A”
93 Lassi Vanhatalo – 12 Atte Joki – 19 Ottoville Leppänen
54 Jere Somervuori – 18 Anttoni Uronen – 42 Lauri Sinivuori

PUOLUSTAJAT
25 Linus Nässen – 27 Jesper Ahlroth
83 David Němeček – 28 Lukas Pilö
11 Ilari Melart – 13 Verneri Arkko
37 Ossi Sippola – 67 Kasper Puutio

Loukkaantuneet/sairastuneet ja arvio paluusta: Saku Salmela (paluu viikolla 42), Aron Kiviharju (paluu lokakuussa), Sebastian Repo (paluu marraskuussa)

HIFK tiedottaa runkosarjan aikana loukkaantumisista pääsääntöisesti ottelupäivänä kokoonpanon julkistuksen yhteydessä. Liigan, pelaajayhdistyksen ja tietosuojavaltuutetun yhdessä laatimien sääntöjen mukaisesti pelaajien terveyteen liittyviä tietoja ei kerrota julkisuuteen. Pelaajien poissaoloista kerrotaan sen hetken arvioitu paluu aikataulu. Arvio saattaa muuttua toipumisaikana ja kulloinkin ilmoitetaan sen hetkinen tilanne.

2.mv 35 O. Salminen
44
S. Vatanen
31
E. Peltola
77
L. Tukiainen
28
J. Lassila
61
S. Huovila
34
O. Setänen
2.mv 35 O. Salminen
82
H. Pesonen
3
J. Arola
39
V. Ojantakanen
63
T. Bourque
8
R. Newkirk
34
O. Setänen
2.mv 35 O. Salminen
92
A. Vidgren
18
R. Jokinen
40
D. Torgersson
7
A. True
32
M. Setkov
34
O. Setänen
2.mv 35 O. Salminen
17
O. Mäkinen
27
J. Korjus
16
T. Liljamo
22
V. Väisänen
14
A. Costmar
34
O. Setänen

Tapahtumat

Live
Ladataan...
Rangaistusminuutit
20
 
2
 
Laukaukset
45
 
59
 
Torjunnat
27
 
20
 
Aloitus­voitot
27
 
36
 
Kiekon­hallinta %
45.7
 
54.3
 
Yv-maalit
1
 
1
 
  Rangaistus­minuutit Laukaukset Torjunnat Aloitus­voitot Kiekon­hallinta % Yv-maalit
20
 
45
 
27
 
27
 
45.7
 
1
 
2
 
59
 
20
 
36
 
54.3
 
1
 

Pyötäkirja

# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
81Iiro Pakarinen1012018.6000333.39454373
19Ottoville Leppänen0000-110.60002--02694
93Lassi Vanhatalo0110-113.80001--02998
71Daniel Mäkiaho1120018.8100812.504679
88Niko Huuhtanen0110018.10003--04449
72Eetu Liukas00010-117.30003--04126
42Lauri Sinivuori000019.10000--02314
12Atte Joki0002013.40000--18.333293
54Jere Somervuori011018.10001--02149
18Anttoni Uronen0000080000--758.332106
43Vincent Marleau0000-117.30003--03998
77Jake Leschyshyn0002-120.50001--1052.634570
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
11Ilari Melart0110012.20001--02508
27Jesper Ahlroth0002-118.90001--04140
13Verneri Arkko000208.70001--02174
83David Nemecek0000-117.30002--03679
25Linus Nässen0000-115.10003--03450
28Lukas Pilö0000-1180004--03649
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
60Hugo Alnefelt2010000005.1
31Tim Juel25486.21000054.3
# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
82Harri Pesonen0110216.60004--03940.95
17Otto Mäkinen000008.90002--763.642146.91
92Aaro Vidgren0000-212.20003--03098.5
27Julius Korjus000008.70001--02209.75
77Leevi Tukiainen0000019.60002--04398.14
39Valtteri Ojantakanen2020215100633.303881.77
28Jere Lassila0000016.50002--847.063657.33
61Santeri Huovila0000010.50002--02356.55
40Daniel Torgersson0222-116.90004--03768.6
7Alexander True0110-119.40001--1770.834908.1
8Reece Newkirk1230218.2000616.7436.364347.45
14Arvid Costmar1010118.200125004185.91
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
44Sami Vatanen0110119.90003--03968.45
3Juuso Arola0000-122.30005--05045.39
31Eetu Peltola0110122.80007--04728.74
18Roni Jokinen000000.40000--070.47
63Trent Bourque0000021.80004--05197.24
32Malte Setkov0000216.70003--03593.4
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
34Oskari Setänen20386.96000060
35Oskari Salminen000000--

Alumnien tähdet

Loppukiri ei riittänyt pisteisiin

HIFK – JYP 3–4 (1-1, 0-2, 2-1)

Nordiksella nautittiin laadukkaasta kiekkoviihteestä ja festivaalitunnelmasta perjantai-iltana, kun HIFK kohtasi sarjakärki JYPin. JYP pääsi tehokkaan toisen erän ansiosta kahden maalin johdossa päätöserään. Äänekäs stadilainen fanipääty siivitti kotijoukkueen loppukiriin, joka ei kuitenkaan riittänyt sarjapisteisiin. Loppulukemat Nordiksella 4–3 JYPille.

HIFK:n pistemiehet:

Daniel Mäkiaho 1+1=2
Iiro Pakarinen 1+0=1
Ossi Sippola 1+0=1
Jere Somervuori 0+1=1
Niko Huuhtanen 0+1=1
Lassi Vanhatalo 0+1=1
Kasper Puutio 0+1=1
Ilari Melart 0+1=1

Ottelukooste

Julkaistaan myöhemmin.

Lehdistötilaisuus