Lauantai Lahdessa

Joukkue matkustaa lauantaiksi Lahteen Pelicansin vieraaksi. Ottelu alkaa klo 17.00 ja MTV Katsomo näyttää matsin suorana klo 16.30 alkaen.

Näe kaikki Liigan matsit suorana MTV Katsomo+ Urheilu -tilauksella! Hyödynnä kampanja ja tue samalla seuraa.

Pitkästä aikaa vieraissa

Ottelu on stadilaisten viikon kolmas. Keskiviikkona Kärpät kaatui Nordiksella lukemin 3–1. Eilen perjantaina HIFK jäi kotonaan maalin päähän sarjakärkeä vastaan JYPin voittaessa 4–3.

HIFK on pelannut neljä edellistä otteluaan Stadissa. Lauantain ottelu on kolmas vieraissa tällä kaudella. Voitto on vielä vieraskaukalossa ottamatta, kun Turussa TPS:aa ja Mikkelissä Jukureita vastaan ei sarjapisteitä herunut.

Alkuillan ottelu on Pelicansille viikon toinen. Kolmella voitolla kautensa avannut lahtelaisnippu lähtee tämän päivän matsiin neljän ottelun tappioputkessa. Viimeisimmän Pelicans pelasi tiistaina Ilmalassa Jokerien vieraana ja tulos jäi laihaksi Pelicansin taipuessa lukemin 0–3.

Alnefelt starttaa

HIFK lähtee otteluun Pelicansia vastaan tältä viikolta tutuilla ketjukoostumuksilla. Ainoa muutos kokoonpanoon on tolppien välissä. Eilisen ottelun loppuhetkillä pelin kesken jättänyt veskari Tim Juel on sivussa tänään. HIFK:n maalilla aloittaa Hugo Alnefelt ja varalla on Kollien Vili Varonen.

HIFK:N KOKOONPANO:

MAALIVAHDIT
60 Hugo Alnefelt
53 Vili Varonen (varalla)

HYÖKKÄÄJÄT
72 Eetu Liukas ”A” – 77 Jake Leschyshyn – 43 Vincent Marleau
71 Daniel Mäkiaho – 81 Iiro Pakarinen ”C” – 88 Niko Huuhtanen ”A”
93 Lassi Vanhatalo – 12 Atte Joki – 19 Ottoville Leppänen
54 Jere Somervuori – 18 Anttoni Uronen – 42 Lauri Sinivuori

PUOLUSTAJAT
25 Linus Nässen – 27 Jesper Ahlroth
83 David Němeček – 28 Lukas Pilö
11 Ilari Melart – 13 Verneri Arkko
37 Ossi Sippola – 67 Kasper Puutio

Loukkaantuneet/sairastuneet ja arvio paluusta: Tim Juel (tutkimukset kesken), Saku Salmela (paluu viikolla 42), Aron Kiviharju (paluu lokakuussa), Sebastian Repo (paluu marraskuussa)

HIFK tiedottaa runkosarjan aikana loukkaantumisista pääsääntöisesti ottelupäivänä kokoonpanon julkistuksen yhteydessä. Liigan, pelaajayhdistyksen ja tietosuojavaltuutetun yhdessä laatimien sääntöjen mukaisesti pelaajien terveyteen liittyviä tietoja ei kerrota julkisuuteen. Pelaajien poissaoloista kerrotaan sen hetken arvioitu paluu aikataulu. Arvio saattaa muuttua toipumisaikana ja kulloinkin ilmoitetaan sen hetkinen tilanne.

2.mv 45 J. Olkinuora
65
M. Nutivaara
71
H. Häkkilä
95
O. Batna
37
A. Dudas
9
G. Fortier
32
P. Bartosak
2.mv 45 J. Olkinuora
10
R. Karvinen
15
C. Lerby
4
J. Johannesen
7
B. Stapley
90
L. Hawel
32
P. Bartosak
2.mv 45 J. Olkinuora
12
S. Hämäläinen
96
J. Kumpula
49
O. Amhamdi
55
H. Falk
87
O. Myklukha
32
P. Bartosak
2.mv 45 J. Olkinuora
27
O. Lind
82
A. Kettunen
74
E. Teutari
47
M. Jordan
23
C. Forsberg
32
P. Bartosak

Tapahtumat

Live
Ladataan...
Rangaistusminuutit
4
 
6
 
Laukaukset
45
 
32
 
Torjunnat
17
 
27
 
Aloitus­voitot
22
 
34
 
Kiekon­hallinta %
54.8
 
45.2
 
Yv-maalit
0
 
0
 
  Rangaistus­minuutit Laukaukset Torjunnat Aloitus­voitot Kiekon­hallinta % Yv-maalit
4
 
45
 
17
 
22
 
54.8
 
0
 
6
 
32
 
27
 
34
 
45.2
 
0
 

Pyötäkirja

# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
12Sakke Hämäläinen0002012.80003--11002878
96Joona Kumpula0000010.90002--02249
10Roni Karvinen1010114.500025003430
27Onni Lind0000014.90002--03214
82Anton Kettunen00000150001--03431
95Oskars Batna0002-117.90002--633.334170
37Aidan Dudas0000017.90003--04131
23Christoffer Forsberg0000014.10000--9453024
7Brett Stapley1010215.9001425112.53924
90Liam Hawel0110113.50002--03292
9Gabriel Fortier0110020.20000--11004669
87Oleksii Myklukha0000013.70000--4503164
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
65Markus Nutivaara0000019.90007--03967
71Hannes Häkkilä0000115.50001--03324
49Onni Amhamdi0000010.70001--01576
15Carl-Johan Lerby0110019.80005--04125
4Johannes Johannesen0000019.60003--04367
55Hampus Falk0000115.50004--03396
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
45Jussi Olkinuora000000--
32Patrik Bartosak17194.44000060
# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
81Iiro Pakarinen0110019.40002--1359.094531.71
19Ottoville Leppänen0000-112.10000--02807.72
93Lassi Vanhatalo0000-113.60002--03082.3
71Daniel Mäkiaho1010016.9000333.304161.36
88Niko Huuhtanen0000017.30001--04215.17
72Eetu Liukas0000018.30003--04055.34
42Lauri Sinivuori0000011.80001--02542.48
12Atte Joki0000-111.50001--6502507.25
54Jere Somervuori00000100002--02260.17
18Anttoni Uronen000009.30000--457.142322.91
43Vincent Marleau0000017.90004--03863.59
77Jake Leschyshyn0000018.60002--1173.334094.87
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
11Ilari Melart0000-111.50002--02346.58
27Jesper Ahlroth00000210000--04215.6
13Verneri Arkko000005.30000--01103.67
83David Nemecek0000118.70003--03797.39
25Linus Nässen00000170002--03588.13
28Lukas Pilö0110118.10001--03852
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
53Vili Varonen000000--
60Hugo Alnefelt27293.1000059.9

Alumnien tähdet

Tehot jäi piippuun Lahdessa

Pelicans – HIFK 2–1 (0-0, 0-0, 2-1)

HIFK ja Pelicans väänsivät vähämaalisen kamppailun lauantaina Lahdessa. Maalipaikoilla ei kumpikaan joukkue mässäillyt ja maalivahdit molemmissa päissä pitivät maalinsa koskemattomina kaksi ensimmäistä erää. Kolmannen puolivälissä kotijoukkue painoi viiteen minuuttiin kaksi maalia. Daniel Mäkiaho näytti mallia CCM:n käytöstä ja kavensi vielä viime minuuteilla. Loppukiri jäi lopulta Mäkiahon maalin mittaiseksi ja stadilaiset kärsivät viikon toisen tappionsa.

HIFK:n pistemiehet:

Daniel Mäkiaho 1+0=1
Iiro Pakarinen 0+1=1
Lukas Pilö 0+1=1

Ottelukooste

Lehdistötilaisuus