Viikon ainoa tänään Vaasassa

Sport-HIFK klo 17.00. Tsekkaa kokoonpano!

HIFK kohtaa tänään lauantaina viikon ainoassa ottelussaan Vaasan Sportin. Ottelu alkaa klo 17.00.

Näe kaikki Liigan matsit suorana MTV Katsomo+ Urheilu -tilauksella! Hyödynnä kampanja ja tue samalla seuraa.

Kiviharju palaa

Puolustaja Aron Kiviharju palaa kokoonpanoon. Runkosarjan kahdessa ensimmäisessä ottelussa pelannut 20-vuotias puolustaja on kuntoutunut täyteen iskuun ja aloittaa alkuillan ottelun 2. pakkiparissa Jesper Ahlrothin kanssa.

HIFK:N KOKOONPANO:

MAALIVAHDIT
60 Hugo Alnefelt
53 Vili Varonen (varalla)

HYÖKKÄÄJÄT
72 Eetu Liukas ”A” – 77 Jake Leschyshyn – 43 Vincent Marleau
71 Daniel Mäkiaho – 81 Iiro Pakarinen ”C” – 88 Niko Huuhtanen ”A”
93 Lassi Vanhatalo – 18 Anttoni Uronen – 19 Ottoville Leppänen
54 Jere Somervuori – 42 Lauri Sinivuori – 82 Aatu Karjalainen
12 Atte Joki

PUOLUSTAJAT
25 Linus Nässen – 28 Lukas Pilö
33 Aron Kiviharju – 27 Jesper Ahlroth
83 David Němeček – 67 Kasper Puutio
11 Ilari Melart

Loukkaantuneet/sairastuneet ja arvio paluusta: Saku Salmela (paluu viikolla 41), Tim Juel (paluu marraskuussa), Sebastian Repo (paluu marraskuussa)

2.mv 53 M. Härkönen
55
M. Koivisto
8
V. Viljanen
28
J. Sundström
17
G. Diaco
22
I. Walther
31
J. Ortio
2.mv 53 M. Härkönen
89
O. Palve
7
K. Ervasti
71
V. Nieminen
62
S. Åkerström
86
P. Granath
31
J. Ortio
2.mv 53 M. Härkönen
24
E. Levänen
44
B. Harrison
16
T. Johnsson
26
E. Bürger
9
L. Grainger
31
J. Ortio
2.mv 53 M. Härkönen
63
L. Heikkinen
3
C. Bertrand
10
B. Pietilä
6
K. Kangas
18
S. Timonen
31
J. Ortio

Tapahtumat

Live
Ladataan...
Rangaistusminuutit
6
 
8
 
Laukaukset
42
 
48
 
Torjunnat
25
 
20
 
Aloitus­voitot
34
 
31
 
Kiekon­hallinta %
49.2
 
50.8
 
Yv-maalit
1
 
0
 
  Rangaistus­minuutit Laukaukset Torjunnat Aloitus­voitot Kiekon­hallinta % Yv-maalit
6
 
42
 
25
 
34
 
49.2
 
1
 
8
 
48
 
20
 
31
 
50.8
 
0
 

Pyötäkirja

# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
89Oula Palve0000017.80003--10504285
63Lari Heikkinen0000-113.70000--03180
71Viljami Nieminen0000018.40003--04773
10Benjamin Pietilä0000013.40000--03153
24Eetu Levänen0000-210.10002--02691
18Samuel Timonen0000012.60001--444.443002
44Brett Harrison0000-112.70003--02845
86Philip Granath0002-118.80002--04585
28Johan Sundström0000017.30001--13523959
17George Diaco0220116.40004--04341
22Isak Walther1010114.510025003493
9Luke Grainger0002-217.80003--763.644367
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
55Miika Koivisto0000-220.30001--04479
8Valtteri Viljanen0000-117.60004--04231
7Kalle Ervasti02201160004--03445
62Simon Åkerström1010120.2000714.304492
16Theodor Johnsson0000-116.10001--03152
26Eric Bürger0002012.10001--02668
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
31Joni Ortio25389.29000062.5
53Masi Härkönen000000--
# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
81Iiro Pakarinen0000121.30008--1762.964927.5
19Ottoville Leppänen00020130000--03248.68
93Lassi Vanhatalo0000013.10003--03291.63
71Daniel Mäkiaho1012117.200025004300.45
88Niko Huuhtanen0000120.80006--05232.02
82Aatu Karjalainen0110110.20001--02567.34
72Eetu Liukas0110117.40001--04150.75
42Lauri Sinivuori0112111.70003--545.452887.62
54Jere Somervuori00000110004--02529.97
18Anttoni Uronen0000010.30002--228.572624.33
43Vincent Marleau0110016.50004--03733.21
77Jake Leschyshyn1010017.2001333.37354131.22
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
67Kasper Puutio0000016.50002--03582.82
27Jesper Ahlroth1010119.8000110004591.09
33Aron Kiviharju0220221.20001--04725.7
83David Nemecek0000115.90001--03497.88
25Linus Nässen0002018.40003--04030.73
28Lukas Pilö0000015.70002--03588.73
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
53Vili Varonen000000--
60Hugo Alnefelt20290.91000062.1

Alumnien tähdet

Taisteluvoitto Vaasasta

Sport – HIFK 2–3 JA (0-1, 1-0, 1-1, 0-1)

HIFK pelasi viikon ainoan ottelun lauantaina Vaasassa. Ottelu alkoi HIFK:lta vahvasti ja ensimmäisen erän jälkeen taululla olivat 0-1 lukemat. Maalinteossa onnistui ensimmäisen HIFK:ssa tehdyllä maalilla Jesper Ahlroth. Lauri Sinivuori ja Aatu Karjalainen kirjauttivat maalin kauden ensimmäiset pisteensä syöttäjinä. HIFK teki toisesta erästä vaikean, kun toinen erä piti sisällään neljä jäähyä vierasjoukkueelta ja kotijoukkue Sport onnistui tasoittamaan ottelun ylivoimalla. Kotijoukkue Sport onnistui siirtymään johtoon kolmannen erän loppupuolella. Niko Huuhtanen onnistui vielä maalinteossa pari minuuttia ennen ottelun loppua, mutta se hylättiin potkuliikkeen johdosta. Vain minuutti ennen loppua Daniel Mäkiaho onnistui kuitenkin tasoittamaan ottelun ja kasvatti maaliputkeaan neljän ottelun mittaiseksi. Jatkoaikaa ei ehditä pitkään pelata, kun Jake Leschyshyn tekee niin ikään ensimmäisen maalin HIFK paidassa ja sinetöi kaksi pistettä vierasjoukkueelle. Voitto oli HIFK:n ensimmäinen vieraissa tällä kaudella.

HIFK:n pistemiehet:

Daniel Mäkiaho 1+0
Jake Leschyshyn 1+0
Jesper Ahlroth 1+0
Aron Kiviharju 0+2
Lauri Sinivuori 0+1
Aatu Karjalainen 0+1
Vincent Marleau 0+1
Eetu Liukas 0+1

Ottelukooste

Lehdistötilaisuus