Derbyilta Ilmalassa!

Jokerit-HIFK klo 18.30. Tsekkaa kokoonpano!

12 vuoden odotus päättyy tänään, kun Ilmalassa pelataan Stadin derby ensimmäisen kerran sitten vuoden 2014. Paikallispelit ovat menneet ennen tätä iltaa 106–105 HIFK:n hyväksi. Tänään derbyihin kirjoitetaan uusi luku.

Lue täältä Stadin paikallisten historiasta.

Näe kaikki Liigan matsit suorana MTV Katsomo+ Urheilu -tilauksella! Hyödynnä kampanja ja tue samalla seuraa.

Ketjuihin muutoksia

HIFK tekee muutamia muutoksia hyökkäysketjuihinsa. 19-vuotias Jere Somervuori pelaa ykkösketjussa kanadalaisten Jake Leschyshynin ja Vincent Marleaun kanssa. Iiro Pakarisen sentteröimä kakkonen pysyy ennallaan. Kolmosketjussa 18-vuotiaan Anttoni Urosen laidoilla nähdään Eetu Liukas ja Aatu Karjalainen. Nelosessa Ottoville Leppäsen ja Lassi Vanhatalon rinnalle nousee 16-vuotias Frans Karjalahti. Karjalahti pukee kauden toiseen Liiga-otteluunsa. Nuori hyökkääjä on tehnyt U20 SM-sarjaa johtavan Kollien paidassa kahdeksaan otteluun tehot 3+6=9.

HIFK:N KOKOONPANO:

MAALIVAHDIT
60 Hugo Alnefelt
53 Vili Varonen (varalla)

HYÖKKÄÄJÄT
54 Jere Somervuori – 77 Jake Leschyshyn – 43 Vincent Marleau
71 Daniel Mäkiaho – 81 Iiro Pakarinen ”C” – 88 Niko Huuhtanen ”A”
72 Eetu Liukas ”A” – 18 Anttoni Uronen – 82 Aatu Karjalainen
93 Lassi Vanhatalo – 19 Ottoville Leppänen – 38 Frans Karjalahti

PUOLUSTAJAT
25 Linus Nässen – 28 Lukas Pilö
83 David Němeček – 67 Kasper Puutio
33 Aron Kiviharju – 27 Jesper Ahlroth
11 Ilari Melart – 37 Ossi Sippola

Loukkaantuneet/sairastuneet ja arvio paluusta: Lauri Sinivuori (day-to-day), Saku Salmela (paluu viikolla 43), Atte Joki (paluu viikolla 43), Tim Juel (paluu marraskuussa), Sebastian Repo (paluu marraskuussa)

2.mv 31 O. Eriksson Ek
28
H. Nikkanen
52
R. Tuomola
71
P. Curry
7
M. Fortier
43
M. Krogdahl
32
T. Karhunen
2.mv 31 O. Eriksson Ek
53
A. Elorinne
33
M. Hännikäinen
82
E. Tuulola
11
P. Virta
4
M. Caito
32
T. Karhunen
2.mv 31 O. Eriksson Ek
21
A. Kalapudas
22
A. Forslund
25
E. Kuusla
55
V. Pulli
98
O. Larsen
32
T. Karhunen
2.mv 31 O. Eriksson Ek
92
A. Mustonen
47
S. Forsblom
74
J. Henriksson
20
R. Lahnaviik
29
B. Kallio
32
T. Karhunen

Tapahtumat

Live
Ladataan...
Rangaistusminuutit
8
 
31
 
Laukaukset
60
 
33
 
Torjunnat
21
 
36
 
Aloitus­voitot
27
 
33
 
Kiekon­hallinta %
55.3
 
44.7
 
Yv-maalit
0
 
0
 
  Rangaistus­minuutit Laukaukset Torjunnat Aloitus­voitot Kiekon­hallinta % Yv-maalit
8
 
60
 
21
 
27
 
55.3
 
0
 
31
 
33
 
36
 
33
 
44.7
 
0
 

Pyötäkirja

# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
33Markus Hännikäinen0000-2200002--05130
92Aleksi Mustonen1010012.4000250433.333131
21Antti Kalapudas0000015.20001--03948
82Eetu Tuulola0000-112.90001--03402
11Patrik Virta0002016.20004--642.864543
74Jere Henriksson000017.60000--01806
28Henri Nikkanen0112122.900010--13525751
22Alexander Forslund1010015.50011100444.443908
25Emil Kuusla0110016.90001--03961
29Bruno Kallio0000170001--01729
71Patrick Curry0000118.700010--04949
7Maxime Fortier1010122.4000911.105668
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
53Aleksi Elorinne0000-117.80002--03988
52Riku Tuomola0002-114.30002--03499
55Valtteri Pulli0330219.70001--04305
4Matthew Caito0002120.10006--04635
98Oliver Larsen0000019.60002--04938
43Max Krogdahl0000016.50002--03706
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
32Tomi Karhunen21291.3000063.9
31Olle Eriksson Ek000000--
# Hyökkääjät M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
81Iiro Pakarinen0110020.80001--18605145.07
19Ottoville Leppänen0000-113.20000--003355.79
93Lassi Vanhatalo0000-111.30001--02664.49
71Daniel Mäkiaho2020019.700054005277.77
88Niko Huuhtanen0002-118.20003--04711.41
82Aatu Karjalainen000009.70000--02635.82
72Eetu Liukas0002016.60003--04054.38
54Jere Somervuori0000012.60001--03106.08
38Frans Karjalahti0000-18.20000--02058.63
18Anttoni Uronen000009.90001--777.782646.44
43Vincent Marleau0000219.90005--04739.66
77Jake Leschyshyn0110220.80003--8505262.25
# Puolustajat M S P R +/- Aika YV AV VM L L% A A% Matka
67Kasper Puutio0000-19.20001--02090.03
27Jesper Ahlroth0000-124.10001--05513.49
33Aron Kiviharju0000022.10002--04872.86
83David Nemecek0112-116.80000--03861.49
25Linus Nässen0000019.70005--04630.89
28Lukas Pilö00000190000--04364.49
# Maalivahdit TO PM T% M S P R Aika
53Vili Varonen000000--
60Hugo Alnefelt36392.31000063.7

Alumnien tähdet

Jatkoaikatappio Ilmalassa

Jokerit – HIFK 3–2 JA (1-0, 0-1, 1-1, 1-0)

HIFK ja Jokerit kohtasivat torstai-iltana Ilmalassa ensimmäistä kertaa 12 vuoteen. Kotijoukkue avasi maalihanat ensimmäisessä erässä ja stadilaisten tämän vuosikymmenen ensimmäisen derbyymaalin viimeisteli Daniel Mäkiaho toisessa. Sinipaitaiset menivät kolmannessa erässä jälleen johtoon, mutta Mäkiaho tasoitti matsin viimeisellä minuutilla stadilaisten pelatessa ilman maalivahtia. Kotijoukkue otti lisäpisteen jatkoaikamaalillaan ajassa 63:53.

HIFK:n pistemiehet:

Daniel Mäkiaho 2+0=2
Iiro Pakarinen 0+1=1
Jake Leschyshyn 0+1=1
David Němeček 0+1=1

Ottelukooste

Lehdistötilaisuus