HIFK sitoutuu pelaamaan Auroraliigassa myös ensi kaudella
HIFK on jättänyt Auroraliigan lisenssihakemuksen kaudelle 2025–2026. Yhtiön vt toimitusjohtaja Ilkka Kortesluoma on tyytyväinen neuvottelujen etenemiseen.
“Puhuimme Auroraliigan kanssa hyvässä hengessä ja sovimme, että vaikkemme ole samaa mieltä kaikista lisenssiehdoista, olemme mukana sarjassa myös ensi kaudella. Päätöksemme koskee tässä vaiheessa kautta 2025–2026, mutta tavoitteemme on jatkaa sarjassa myös tämän jälkeen”, sanoo HIFK:n vt. toimitusjohtaja Ilkka Kortesluoma.
“Olemme sitoutuneet osallistumaan aktiivisesti Auroraliigan kehitystyöhön yhdessä muiden seurojen kanssa, sillä käsittääksemme emme ole yksin kaikkien kehitystoiveidemme kanssa koskien Auroraliigan liiketoimintaa. Onneksi ilmapiiri on hyvä ja luottavainen. Kaikkien intresseissä on se, että liigan taloudellinen näkymä olisi vakaa ja positiivinen.”
Kortesluoma pahoittelee, että keskustelu asiasta on lähtenyt julkisuudessa väärille raiteille.
“Jos jossain epäonnistuimme, niin asiasta viestimisessä. Naisjääkiekko on ollut pitkään tärkeä osa HIFK:n toimintaa ja näin on myös jatkossa, mutta meille tärkeää on varmistaa, että toiminta on terveellä pohjalla. Mutta ei tämä mikään mahdoton haaste ole. Etsimme Auroraliigan, muiden seurojen ja yhteistyökumppaneiden kanssa kestävää mallia ja olen luottavainen sen suhteen, että hyvällä yhteistyöllä ja pienellä luovuudella sellainen myös löytyy.”
Kortesluoma pahoittelee ennen kaikkea Gimmoille tästä tilanteesta aiheutunutta epätietoisuutta.
“Toivon, että saamme tämän päätöksen kautta rauhan maahan ja pääsemme keskittymään ensi kauteen. Mutta samaan aikaan olen tavallaan myös tyytyväinen asiasta nousseeseen keskusteluun. Toivon, että se saa keskusteluun osallistuneet halleihin ensi kaudella. Naiskiekko on laadukasta ja vauhdikasta kilpaurheilua ja viihdettä, joka ansaitsee nykyistä enemmän näkyvyyttä”, Kortesluoma sanoo.
Kuvat: Alise Harju