logologo
HIFKÄssät
ke 29.01.2025 klo 18:30

120 tarinaa IFK:sta – osa 34: Allu oli Stadin kovin jätkä

play

Lähes kaikki muistavat Ari Lähteenmäen…niin…sitä yhdestä tapauksesta. Mutta ”Allu” oli niin paljon muuta. NHL-varaus kesältä 1981, omiensa rakastama joukkuepelaaja ja lahjakas kiekkoilija, jonka uran polvivammat pilasivat. Allu oli myös Stadin kovin jätkä, joka piti huolta omista joukkuekavereistaan, eikä ottanut taka-askelia.

Lämpimiä sanoja Lähteenmäestä puhuvat tällä videolla Raimo Hirvonen, Simo Saarinen ja Hexi Riihiranta.

120 tarinaa IFK:sta tarjoaa Sinebrychoff.

Juttusarjan videoita ja artikkeleita julkaistaan kauden aikana 120 kappaletta. Seuraa sarjaa osoitteessa www.hifk.fi sekä HIFK:n sosiaalisen median kanavissa!

GIGANTTI OTTELUSTUDIO: Duuni on jo tehty aikaisemmin

Tänään Nordiksella on luvassa kiekkoviihdettä parhaimmillaan, kun HIFK ja Ilves hyppäävät kaukaloon taistelemaan sarjapisteistä. Kärkikamppailu vihelletään käyntiin kello 17.00. Ovet avautuvat puolitoista tuntia aiemmin.

Näytä kaikki uutiset