Nybondas: Olemme saaneet laadukkaita pelaajia

IFK järjesti avoimet harjoitukset medialle torstaina. Joukkue harjoitteli Elisa Areenalla ja pelaajat olivat sen jälkeen toimittajien haastateltavissa.

HIFK-TV:n haastattelussa oli urheilujohtaja Tom Nybondas, joka arvioi tämän kauden joukkuetta. Nybondas kertoi joukkueen rakentamisen teemana olleen nopeus ja sitä on näkynyt myös jokapäiväisessä tekemisessä. Nybondas on tyytyväinen pelaajistoon, josta löytyy syvyyttä. Laadukkaissa pelaajissa on paljon hyviä jätkiä, mikä on tärkeää joukkueen identiteetin muodostumisessa.

Nybondas kertoi myös Tony Salmelaisen pelaavan todennäköisesti viikonloppuna ja odottavansa oman kasvatin, maalivahti Ville Husson debyyttiä tolppien välissä.

HIFK nollasi Kärpät loppuunmyydyllä Nordiksella

HIFK ja Kärpät pelasivat Nordiksen perjantai-illassa tärkeistä pisteistä. Ottelun ratkaisu nähtiin päätöserässä, jossa HIFK iski kolmesti. Niko Hovinen pelasi kauden kolmannen nollapelinsä, joten Stadi nappasi täyden pistepotin 3–0-voiton myötä.

GIGANTTI OTTELUSTUDIO: Massiiviset panokset

HIFK ja Kärpät paketoivat runkosarjan tuplakohtaamisella, joista ensimmäinen skulataan tänään Nordiksella. Kiekko putoaa jäähän kello 19.30, ja ovet aukeaa kello 18.00!

Näytä kaikki uutiset