logologo
HIFKPelicans
ti 31.01.2023 klo 18:30

Kaskimäki ja Salin alle 20-vuotiaiden MM-kisaryhmään

Alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruudesta pelataan Kanadan Halifaxissa ja Monctonissa 26.12.2022–5.1.2023.

Tänään keskiviikkona julkistettiin Suomen ryhmä alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuskisoihin. Kisat pelataan Kanadan Halifaxissa ja Monctonissa vuodenvaihteessa 26.12.2022–5.1.2023.

Kisakoneeseen kutsun HIFK:sta saivat 2004 syntyneet hyökkääjä Aleksanteri Kaskimäki sekä puolustaja Otto Salin.

 

 

Suomen joukkue:

Maalivahdit:
Kokko Niklas, Kärpät Oulu
Koskenvuo Aku, Harvard University NCAA
Lampinen Jani, Kiekko-Espoo

Puolustajat:
Ervasti Kalle, Lukko Rauma
Heimosalmi Aleksi, Ässät Pori
Kiviharju Aron, TPS Turku
Malinen Aleksi, JYP Jyväskylä
Ruotsalainen Ville, KalPa Kuopio
Salin Otto, HIFK Helsinki
Suomi Jimi, TPS Turku
Vilén Topias, Pelicans Lahti

Hyökkääjät:
Huuhtanen Niko, Jukurit Mikkeli
Hämeenaho Lenni, Ässät Pori
Kapanen Konsta, KalPa Kuopio
Kapanen Oliver, KalPa Kuopio
Kaskimäki Aleksanteri, HIFK Helsinki
Kemell Joakim, JYP Jyväskylä
Koivunen Ville, Kärpät Oulu
Lambert Brad, Winnipeg Jets
Lassila Jere, JYP Jyväskylä
Miettinen Verner, Fargo Force USHL
Nyman Jani, Ilves Tampere
Päivärinta Sami, Lukko Rauma
Rönni Topi, Tappara Tampere
Väisänen Kalle, TPS Turku

Johtoryhmä:
Pesonen Janne, joukkueenjohtaja
Lämsä Tomi, päävalmentaja
Mikkola Lauri, valmentaja
Ojanen Marko, valmentaja
Pirnes Esa, valmentaja
Rinne Pekka, mv-valmentaja
Tolkki Mikael, videovalmentaja
Nakari Juha, fysioterapeutti
Tolvanen Mikko, fysioterapeutti
Oravakangas Rami, lääkäri
Kuisma Niko, huoltaja
Hirvinen Mika, huoltaja
Oikarinen Kimmo, GM

 

Suomen ottelut sekä ottelut välieristä finaaleihin nähdään TV5:lla.

 

LOHKOJAKO:
Alkulohko A (Halifax):
Itävalta
Kanada
Ruotsi
Saksa
Tshekki
Alkulohko B (Moncton):
Latvia
Slovakia
Suomi
Sveitsi
USA
SUOMEN OTTELUT:
Alkulohko:
Ma 26.12. 18.00
Suomi – Sveitsi
Ti 27.12. 18.00
Suomi – Slovakia
To 29.12. 18.00
Latvia – Suomi
La 31.12. 23.00
USA – Suomi
Puolivälierät:
Ma 02.01. 18.00
Puolivälierä 1
Ma 02.01. 20.30
Puolivälierä 2
Ma 02.01. 23.00
Puolivälierä 3
Ti 03.01. 01.30
Puolivälierä 4
Välierät:
Ke 04.01. 21.30
Välierä 1
To 05.01. 01.30
Välierä 2
Mitaliottelut:
To 05.01. 21.30
Pronssiottelu
Pe 06.01. 01.30
Loppuottelu

Näytä kaikki uutiset